Analiza/badanie rynku: Produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza"
Postępowanie nr Z5/21526
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Wybrzeże Słowackiego 12-14 50-411 Wrocław NIP: 8992803047Data założenia postępowania:
2021-01-18
Terminy
Termin składania
2021-01-28 15:00
Termin zadawania pytań
2021-01-22 12:00
Szczegóły postępowania
Tryb postępowania
Analiza/badanie rynku
Znak sprawy
-
Przedmiot zamówienia
Opis przedmiotu
Zamówienie realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu pn. „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”.
Analiza/badanie rynku dla postepowania: produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza". Przesłana oferta służy wyłącznie oszacowaniu wartości przyszłego zamówienia.
Szczegóły przedmiotów
Lp. | Przedmiot zamówienia | CPV/Index | Ilość | J.m | Załącznik | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Analiza/badanie rynku: Produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza" | 72212520-0 | 1 | szt. |
opz_produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej.pdf
|
Czytaj
Analiza/badanie rynku: Produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza" Jednostka miary:
szt.
Termin realizacji :Miejsce dostawy :Uwagi dodatkowe :
Przez 1 sztukę Zamawiający rozumie realizację całości zamówienia opisanego w OPZ, tj. produkcję aplikacji użytkowo rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej.
|
Kryteria oceny oferty
Waga kryteriów
Lp. | Nazwa kryterium | Waga kryterium |
---|---|---|
1. | Cena | 100% |
Pytania do postępowania “Analiza/badanie rynku: Produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza"”
Lista pytań
Lp. | Tytuł pytania | Data wysłania pytania | Status |
---|---|---|---|
1. |
Pytania do POSTĘPOWANIA NR Z5/21526
Pytania do POSTĘPOWANIA NR Z5/21526 Treść pytania:Dzień dobry,
poniżej kilka pytań dotyczących postępowania:
1. 100 dni kalendarzowych na wykonanie zamówienia polegającego na pracach koncepcyjnych, których finał jest akceptowany przez Urząd, digitalizacji min. 3 zabytków w formie modeli 3D i stworzenia na ich podstawie gry VR o parametrach wymienionych w zamówieniu to wg nas za mało, zwłaszcza w sytuacji w której mogą wystąpić ograniczenia związane z pandemią. Czy w ramach tych 100 dni powinny zostać również przeprowadzone testy? Skąd taka liczba dni? Czy termin może zostać wydłużony?
2. "Na etapie postępowania Wykonawca zobowiązany będzie do przedstawienia ramowej
koncepcji gry, która będzie podlegała ocenie pod względem m.in. atrakcyjności, grywalności,
liczby ujętych obiektów, długości zaproponowanej trasy, itp."
Czy wiadomo już jak będzie wyglądać ocena i punktacja koncepcji? Nie wiemy np. ile obiektów ująć w koncepcji przygotowywanej na potrzeby szacowania wyceny. Chcielibyśmy już na etapie szacowania wyceny poznać minimalną (tą Zamawiający podaje) i maksymalną punktowaną ilość obiektów i długość trasy.
3. Czy Zamawiający może udostępnić Wykonawcom listę obiektów, które Wykonawcy mogą uwzględniać w scenariuszu?
4. "użytkownik powinien chodząc po wyznaczonej wirtualnej trasie (w ramach przewidzianej
powierzchni 20 m2) pokonać co najmniej 150 mb" Rozumiemy, że "mb" to literówka i chodzi o metry?
5. "wykonanie modeli 3d i/lub mapowania obiektów i/lub użycia innej techniki odzwierciedlenia wskazanego obiektu, wprowadzenie niezbędnych opisów"
Czy Zamawiający dopuszcza wykorzystanie technik takich jak stereoskopowe fotografie panoramiczne i stereoskopowe filmy VR? Przykładowo, jeżeli Wykonawca w koncepcji zadeklaruje odtworzenie 3 obiektów za pomocą fotogrametrii i dodatkowych obiektów za pomocą zdjęć i filmów VR?
6. “a) w ramach realizacji umowy Wykonawca zobowiązuje się do zdigitalizowania i ujęcia w aplikacji co najmniej 3 różnych zabytków wykorzystywanych gospodarczo z terenu Województwa Dolnośląskiego,
b) Wykonawca dokonuje digitalizacji zadeklarowanej w formularzu oferty liczby obiektów."
Czy przez "digitalizację i ujęcie w aplikacji" Zamawiający ma na myśli kompletną digitalizację obiektu, czy jedynie jego najbardziej atrakcyjnych lub istotnych fragmentów, które zostaną użyte w aplikacji (jeżeli obiekt oznacza budynek lub miejsce jak np. ruiny zamku)? Czy obiektem może być pojedynczy eksponat muzealny?
7. "użytkownik ma się fizycznie przemieszczać w określonej przestrzeni w świecie realnym, a tym samym po określonej trasie wewnątrz zabytków wykorzystywanych gospodarczo do celów turystycznych takich jak np. sztolnie, ruiny zamków i pałaców, itp. w rzeczywistości wirtualnej (...) konieczność odnalezienia określonych ukrytych przedmiotów i/lub obiektów i/lub przejść" "przemieszczając ją przejść/zwiedzić zadeklarowaną w ofercie liczbę miejsc, jednak nie mniej jak 3 obiekty"
Prosimy o doprecyzowanie pojęć "zabytek" i "obiekt". Obiektami mogą być zarówno budowle jak i małe eksponaty muzealne. Wspomniane wyżej "zabytki"
8. Wg opisu zamówienia, w ramach projektu powstanie interaktywna aplikacja VR umożliwiająca poruszanie się po wirtualnym świecie (wraz z poruszaniem się w rzeczywistości), z definicji niedostępna np. dla osób niewidomych. Jak tą sprzeczność zamierza rozwiązać Zamawiający? Czy teksty/opisy znajdujące się w aplikacji VR Zamawiający umieści na osobnej stronie internetowej?
9. "Wykonawca będzie zobowiązany do wykonania wersji testowej i przetestowania jej na grupie min. 10 osób, w tym min. 5 osób wskazanych przez UMWD"
Jakie elementy powinna zawierać wersja testowa? Na czym mają polegać i ile mają trwać testy? Czy Urząd zapewni dostępność wskazanych przez siebie testerów jednego dnia, w jednym miejscu? Czy Urząd posiada odpowiedni sprzęt, w odpowiedniej ilości do testowania aplikacji w przypadku konieczności przeprowadzenia testów zdalnie? Czy okres testów wlicza się do 100 dni kalendarzowych w ciągu których ma powstać aplikacja?
Pozdrawiam,
Konrad Ziaja
CEO, CinematicVR sp. z o.o
+48 600 379 970
Odpowiedź:Odpowiedzi na pytania do postepowania nr Z5/21526
W dniu 20.01.2021 roku do postępowania nr Z5/21526 - Analiza/badanie rynku: Produkcja aplikacji użytkowo-rozrywkowej w rzeczywistości wirtualnej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza" wpłynęły następujące pytania:
1.
Pytanie: 100 dni kalendarzowych na wykonanie zamówienia polegającego na pracach koncepcyjnych, których finał jest akceptowany przez Urząd, digitalizacji min. 3 zabytków w formie modeli 3D i stworzenia na ich podstawie gry VR o parametrach wymienionych w zamówieniu to wg nas za mało, zwłaszcza w sytuacji w której mogą wystąpić ograniczenia związane z pandemią. Czy w ramach tych 100 dni powinny zostać również przeprowadzone testy? Skąd taka liczba dni? Czy termin może zostać wydłużony?
Odpowiedź: Termin realizacji może zostać wydłużony maksymalnie do 120 dni liczonych od dnia podpisania umowy. Okres ten obejmuje wszystkie działania niezbędne do opracowania w pełni działającej aplikacji. Na wypadek ograniczeń wynikających z pandemii, lub innych zdarzeń losowych na które zamawiający i wykonawca nie mieli wpływu w umowie zostały wprowadzone odpowiedni mechanizmy, które wstrzymują bieg terminów do czasu ustania zdarzenia/ograniczenia. Liczba dni wynika z harmonogramu realizacji projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”.
2.
Pytanie: "Na etapie postępowania Wykonawca zobowiązany będzie do przedstawienia ramowej koncepcji gry, która będzie podlegała ocenie pod względem m.in. atrakcyjności, grywalności, liczby ujętych obiektów, długości zaproponowanej trasy, itp." Czy wiadomo już jak będzie wyglądać ocena i punktacja koncepcji? Nie wiemy np. ile obiektów ująć w koncepcji przygotowywanej na potrzeby szacowania wyceny. Chcielibyśmy już na etapie szacowania wyceny poznać minimalną (tą Zamawiający podaje) i maksymalną punktowaną ilość obiektów i długość trasy.
Odpowiedź: Szczegóły punktacji i oceny, jak również wzór karty oceny będą upublicznione wraz z ogłoszeniem o przetargu/postępowaniu. Na obecnym etapie – jakim jest badanie/analiza rynku – informacja ta nie jest publikowana.
3.
Pytanie: Czy Zamawiający może udostępnić Wykonawcom listę obiektów, które Wykonawcy mogą uwzględniać w scenariuszu?
Odpowiedź: Zamawiający nie przewiduje udostępnienia Wykonawcom listy obiektów, ponieważ to może znacząco wpływać lub sugerować przyszłą fabułę i gameplay aplikacji. Zamawiający daje pełną dowolność Wykonawcy do opracowania swojej autorskiej koncepcji aplikacji i ujęcia w niej tych obiektów, które w sposób optymalny wpiszą się w zaproponowaną przez Wykonawcę fabułę.
4.
Pytanie: "użytkownik powinien chodząc po wyznaczonej wirtualnej trasie (w ramach przewidzianej powierzchni 20 m2) pokonać co najmniej 150 mb" Rozumiemy, że "mb" to literówka i chodzi o metry?
Odpowiedź: Zamawiający oczekuje że w ramach powierzchni 20 m2 Użytkownik pokona chodząc co najmniej 150 metrów bieżących trasy.
5.
Pytanie: "wykonanie modeli 3d i/lub mapowania obiektów i/lub użycia innej techniki odzwierciedlenia wskazanego obiektu, wprowadzenie niezbędnych opisów" Czy Zamawiający dopuszcza wykorzystanie technik takich jak stereoskopowe fotografie panoramiczne i stereoskopowe filmy VR? Przykładowo, jeżeli Wykonawca w koncepcji zadeklaruje odtworzenie 3 obiektów za pomocą fotogrametrii i dodatkowych obiektów za pomocą zdjęć i filmów VR?
Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza metodę taką jak np. fotografie stereoskopowe, pod warunkiem zachowania pełnej trójwymiarowości obiektów oraz możliwie najwyższej szczegółowości przy jednoczesnym zachowaniu płynności aplikacji i ruchu użytkownika. Należy pamiętać przy tym, że użytkownik będzie się poruszał a więc odzwierciedlone obiekty nie mogą sprawiać wrażenia „płaskiego” zdjęcia.
6.
Pytanie: “a) w ramach realizacji umowy Wykonawca zobowiązuje się do zdigitalizowania i ujęcia w aplikacji co najmniej 3 różnych zabytków wykorzystywanych gospodarczo z terenu Województwa Dolnośląskiego, b) Wykonawca dokonuje digitalizacji zadeklarowanej w formularzu oferty liczby obiektów." Czy przez "digitalizację i ujęcie w aplikacji" Zamawiający ma na myśli kompletną digitalizację obiektu, czy jedynie jego najbardziej atrakcyjnych lub istotnych fragmentów, które zostaną użyte w aplikacji (jeżeli obiekt oznacza budynek lub miejsce jak np. ruiny zamku)? Czy obiektem może być pojedynczy eksponat muzealny?
Odpowiedź: Przez obiekt ujęty w aplikacji Zamawiający rozumie dane pomieszczenie lub grupę pomieszczeń zaplanowanych do ujęcia w aplikacji przez Wykonawcę, ze wszystkimi w nich znajdującymi się elementami. Jeśli Wykonawca planuje np. digitalizację ruin zamku od strony wewnętrznej, wówczas oczekuje się pełnego i wiernego odzwierciedlenia wnętrza tych ruin oraz widoku z tego wnętrza widzianego (np. widok za oknem). Nie jest natomiast konieczna digitalizacja elementów obiektu, które nie są widoczne w grze, lub nie są w niej ujęte.
7.
Pytanie: „użytkownik ma się fizycznie przemieszczać w określonej przestrzeni w świecie realnym, a tym samym po określonej trasie wewnątrz zabytków wykorzystywanych gospodarczo do celów turystycznych takich jak np. sztolnie, ruiny zamków i pałaców, itp. w rzeczywistości wirtualnej (…) konieczność odnalezienia określonych ukrytych przedmiotów i/lub obiektów i/lub przejść” „przemieszczając ją przejść/zwiedzić zadeklarowaną w ofercie liczbę miejsc, jednak nie mniej jak 3 obiekty” Prosimy o doprecyzowanie pojęć „zabytek” i „obiekt”. Obiektami mogą być zarówno budowle jak i małe eksponaty muzealne. Wspomniane wyżej "zabytki"
Odpowiedź: Mając na uwadze że użytkownik ma się poruszać fizycznie (chodzić) w aplikacji, należy obiekt/zabytek rozumieć jako budynek a nie pojedynczy eksponat muzealny. Ukrytymi przedmiotami mogą natomiast być pojedyncze elementy, zaprogramowane miejsca gdzie należy stanąć, aby przejść dalej w grze, lub miejsca na których należy skoncentrować wzrok np. przez kilka sekund.
8.
Pytanie: Wg opisu zamówienia, w ramach projektu powstanie interaktywna aplikacja VR umożliwiająca poruszanie się po wirtualnym świecie (wraz z poruszaniem się w rzeczywistości), z definicji niedostępna np. dla osób niewidomych. Jak tą sprzeczność zamierza rozwiązać Zamawiający? Czy teksty/opisy znajdujące się w aplikacji VR Zamawiający umieści na osobnej stronie internetowej?
Odpowiedź: Jak zauważono aplikacja tego typu jest z definicji niedostępna dla osób niewidomych, nie tylko ze względu na brak wzroku, ale również na brak możliwości samodzielnego poruszania się po obszarze aplikacji w świecie rzeczywistym. Dlatego Wykonawca zobowiązany jest uwzględnić w czasie opracowywania aplikacji zapewnienie dostępności końcowych treści dla użytkowników niepełnosprawnych poprzez zasoby cyfrowe z zastosowaniem wytycznych WCAG 2.0 w zakresie języka łatwego do czytania i zrozumienia oraz używanie czytelnych, bezszeryfowych czcionek, z możliwością ich powiększenia.
9.
Pytanie: "Wykonawca będzie zobowiązany do wykonania wersji testowej i przetestowania jej na grupie min. 10 osób, w tym min. 5 osób wskazanych przez UMWD" Jakie elementy powinna zawierać wersja testowa? Na czym mają polegać i ile mają trwać testy? Czy Urząd zapewni dostępność wskazanych przez siebie testerów jednego dnia, w jednym miejscu? Czy Urząd posiada odpowiedni sprzęt, w odpowiedniej ilości do testowania aplikacji w przypadku konieczności przeprowadzenia testów zdalnie? Czy okres testów wlicza się do 100 dni kalendarzowych w ciągu których ma powstać aplikacja?
Odpowiedź: Wersja testowa powinna uwzględniać wszystkie elementy, a więc de facto prawie gotową aplikację. Przez prawie gotową aplikację rozumie się wersję w której można przejść całą trasę, widać gotową fabułę, elementy ukryte czy inne elementy uatrakcyjniające aplikację są gotowe, wersja ta może nie posiadać jeszcze wszystkich grafik i tekstur w wersjach końcowych, czy np. wszystkich tłumaczeń. Testy mają polegać na ocenie płynności, grywalności, ogólnego działania aplikacji i jej odbioru przez końcowych użytkowników. Urząd zapewni wskazane przez siebie osoby w jednym terminie, posiada również swoje urządzenia typu Oculus Quest 2, na których wersja testowa aplikacji będzie testowana. Testowanie aplikacji przez osoby wskazane przez Zamawiającego odbywać się będą w siedzibie zamawiającego. Testowanie jest jednym z niezbędnych działań potrzebnych do opracowania w pełni działającej aplikacji, dlatego okres testów wlicza się do 100 dni kalendarzowych w ciągu których ma powstać aplikacja.
Załączniki do odpowiedzi: |
20.01.2021 |
Załączniki
Dodatkowe informacje
Warunki korzystania z platformy
- Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
- Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
- Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade, zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
- Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.